Kulatina

K výrobě kvalitního šindele potřebujeme kvalitní kulatinu. Vybíráme stromy z nadmořské výšky 500 – 750 metrů nad mořem, rostoucí na hubenějších půdách, což zaručuje větší hustotu letokruhů.

Dalším důležitým kritériem je točitost stromů. Pro výrobu šindele jsou vhodné stromy, které mají vlákno rovnoběžné s osou kmene nebo jsou mírně levotočivé. Pravotočivé stromy nejsou pro výrobu šindelů vhodné.

Naše firma nakupuje z 90 % první výřez od pařezu stromu, takzvaně odénkový kus, lidově řečenýloupačka. Je to kulatina, která spadá do třídy I, II, IIIA. Jedná se o výběr, tedy to nejlepší, co se dá nakoupit, a tomu odpovídá i cena. Takový kus má málo suků, takže je z něj minimum odpadu.

Zbylých asi 10% kulatiny nakupujeme tzv. druho kusy od spodku. U siných modřínů a smrků bývá i druhý kus 4 až 5 metrůs malým počtem suků.

Dále také vybíráme kulatinu, která má suky 55 cm a více od sebe, mezi přesleny se také dá vyřezat špalek bez suků.

Les se dřevem pro šindeleKaždý šindelář ví, že najít dobrou lokalitu, kde rostou stromy na šindel, je velice těžké. Jsou lokality, jejichž dřevo není na šindel vůbec použitelné. V běžné lokalitě, kde dřevozpracující firma vytřídí odénkové kusy na hromadu, je použitelný na šindel každý 10. až 15. kus kulatiny. Ve výjimečných lokalitáchje použitelný zhruba každý druhý kus.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které je pro kvalitu šindele potřeba dodržovat, je doba kácení stromů. Správná doba je tehdy, když je strom v klidu a bez mízy, tj. od konce září do konce ledna. Naše firma nakupuje od konce října do konce ledna. Z této kulatiny se do konce března vyrobí šindel.

Dřevo na výrobu šindelůNa co si dát pozor

Mnoho nezkušených šindelářů vyrábí šindel celoročně. Pokud se vyrobí šindel ze stromů, které byly vytěženy od února do srpna, zcela jistě se jeho životnost zkrátí o desítky let. (Námi vyrobená střecha ze smrkového šindele má životnost 50 let, pokud je pravidelně udržovaná, a z modřínového šindele dokonce 80 let bez jakékoliv údržby.)